BİLSEM 2. Sınıf Öğrencileri Sınavlara BİLSEMGK ile Hazırlanıyor!

Oyun temelli hazırlanan BİLSEM Gelişim Kulübü’nde 2. sınıf öğrencilerinin ihtiyaçlarına uygun eğitici materyaller bulunur. Hem eğlenceli hem eğitici BİLSEMGK ile 2.sınıf öğrencileri düşünme ve öğrenme becerilerini geliştirirken aynı zamanda BİLSEM sınavına da hazırlanırlar. Dinlemeden okuma ve anlamaya, dikkat ve hafızadan odaklanmaya kadar birçok beceriyi destekleyen BİLSEMGK’de farklı seviyelere göre hazırlanmış etkinlikler yer alır. Öğrenciler, etkinlik ve sınav sonlarında madalya ya da yıldız kazanabilir; haftanın ve ayın en çok soru çözen öğrencisi olup dereceye girebilirler.

bilsem-2-sinif

BİLSEM 2. Sınıf Konuları ve Zengin İçerikler

BİLSEM 2.sınıf öğrencileri, eğlenceli ve etkileşimli etkinliklerden oluşan konu içeriklerine BİLSEM Gelişim Kulübü’ne üye olarak erişebilirler. Eğitici videolar sayesinde her konuyu eğlenerek öğrenebilir, çözümlü sorularla öğrendiklerini destekleyebilirler. BİLSEMGK’de yer alan tüm materyal ve içerikler, 2. sınıf öğrencilerinin düşünme ve öğrenme becerilerini geliştirmek amacıyla hazırlanmıştır. BİLSEMGK, oyun temelli ve interaktif bir eğitim platformudur. 2.sınıf öğrencileri BİLSEM Gelişim Kulübü’ne üye olarak aşağıdaki konulara kolayca çalışabilir, BİLSEM sınavlarına rahat bir şekilde hazırlanabilir.

bilsem-2-sinif
Bellek
bilsem-2-sinif
İlişkileri Fark Etme
bilsem-2-sinif
Mantık Yürütme Kareleri
bilsem-2-sinif
Bütün Parçalama
bilsem-2-sinif
Şifreleme
bilsem-2-sinif
Geometrik Şekillerle Gölgelendirme
bilsem-2-sinif
Karelerle Desen
bilsem-2-sinif
Birim Küpler ve Geometrik Şekiller
bilsem-2-sinif
Dinlediğini Anlama
bilsem-2-sinif
Okuduğunu Anlama
bilsem-2-sinif
Söz Dizimi
bilsem-2-sinif
Kâğıt Katlama
bilsem-2-sinif
Sayı İlişkileri
bilsem-2-sinif
Sayı Bulmacaları
bilsem-2-sinif
Sayı Dizileri
bilsem-2-sinif
Parça Birleştirme

Günlük Pratikler ve Yapay Zekâ

BİLSEM 2. sınıf öğrencileri, günlük pratiklerle düşünme ve öğrenme becerilerini geliştirebilir, eğlenceli içeriklerle BİLSEM sınavlarına hazırlanabilir. 2. sınıf öğrencileri için ‘Günlük Pratikler’ bölümünde birçok farklı soru çeşidi yer alır. Haftalık pratik başarılarını pratik raporları sayesinde kolaylıkla görebilirler. Böylece öğrencinin gelişimsel süreci takip edilebilir ve destek sağlanması gereken konuların neler olduğu analiz edilebilir. BİLSEMGK’nin “Akıllı Pratik Modülü” sayesinde 2. sınıf öğrencileri kendi seviyelerine uygun sorular ile pratik yapma imkânı bulurken yapay zeka temelli teknoloji ile günlük pratik önerileri alabilirler.

bilsem-2-sinif

2. Sınıf BİLSEM Denemeleri

2. sınıf BİLSEM deneme sınavları ile öğrenciler sınava gerçek sınav deneyimi ile hazırlanırlar. Sınav başarı ortalaması, Türkiye ortalaması, haftalık deneme başarısı, toplam girilen deneme sayısı ve girilen denemelerdeki başarı oranına dair ayrıntılı deneme raporları ile öğrencilerin gelişimleri kolayca takip ve analiz edilebilir.

bilsem-2-sinif

BİLSEM Gelişim Raporu

2. Sınıf BİLSEM Gelişim Raporu ile üyelik boyunca çözülen toplam soru sayısı, doğru, yanlış ve boş bırakılan soru sayısı görüntülenebilir. Hangi konuda ne kadar ilerleme kaydedildiğini ve çözülen sorulardaki doğru yanıt oranı da BİLSEM Gelişim Raporu ile analiz edilebilir. Tarihe göre çözülen sorular ve yapılan pratikler ise öğrencinin gelişimini izlemenize yardımcı olur.

bilsem-2-sinif

BİLSEM ve BİLSEM Sınavları Hakkında


BİLSEM, Bilim ve Sanat Merkezlerinin kısaltmasıdır ve özel yetenekli öğrencilere eğitim sağlayan kurumlardır. 2. sınıf öğrencileri için yetenekleri kapsamında değerlendirme yaparak okul dışı eğitim desteği sunan BİLSEM, yetenekli öğrencilerin kendilerini bu alanda geliştirmelerine imkân sunar.

BİLSEM 2. Sınıflar için BİLSEM Sınavı Nasıl Yapılır?


BİLSEM 2. sınıf başvuruları resim, müzik ve genel zihinsel beceri olarak üç farklı yetenek alanında gerçekleştirilir. Başvurular sınıf öğretmenleri tarafından yapılır. Özel yetenekli olduğu düşünülen öğrenciler, resim, müzik veya genel zihinsel yetenek alanlarından birine veya ikisine aday gösterilebilir. 2. sınıf BİLSEM sınavları aşağıdaki şekilde gerçekleştirilir:

 • 1. Aday Gösterme Aşaması
 • 2. Ön Değerlendirme Aşaması
 • 3. Bireysel Değerlendirme Aşaması

BİLSEM sınavı hakkında detaylı bilgiye BİLSEM Sınavı Nedir başlıklı yazımızı okuyarak ulaşabilirsiniz.

BİLSEM 2. Sınıflar Sınava Nasıl Hazırlanabilir?


BİLSEM sınavı, özel yetenekli öğrencilerin potansiyellerini ortaya çıkarmak amacıyla yapılır. Zihinsel yetenek alanında önerilen 2. Sınıf BİLSEM öğrencileri, ikinci sınava hazırlanırken zihinsel becerilerini geliştirecek uygulamaları tercih etmelidirler.

bilsem-2-sinif

2. Sınıf Bilsem Soruları


Zihinsel yetenek alanında önerilen 2. sınıf öğrencileri, birinci aşamada başarı sağladıktan sonra ikinci sınava girme hakkı kazanır. 2. sınıf BİLSEM sorularının tamamı zorluk derecesine göre farklılık göstermektedir. BİLSEMGK ile 2. sınıf öğrencileri, BİLSEM sınavlarında karşılarına çıkabilecek sorularla kendilerini her an ve her yerde geliştirebilirler.


BİLSEM 2. Sınıflar İçin Sınav Tarihleri


Kayıt, itiraz, değerlendirme süreçlerini kapsayan ayrıntılı BİLSEM takvimine BİLSEM Sınavları başlıklı içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

2. Sınıflar için Neden BİLSEM Gelişim Kulübü’nü Tercih Etmelisiniz?

  BİLSEMGK ile çocuğunuzun;
 • Zekâ gelişimi hızlanır, hafızası güçlenir.
 • Düşünme ve öğrenme becerileri gelişir.
 • Dikkati ve kendine olan güveni artar.
 • Dinlediklerini ve okuduklarını anlaması kolaylaşır.
 • Analiz ve gözlem yeteneği keskinleşir.
 • Sebep-sonuç ilişkisi kurması hızlanır.
 • Problem çözme becerisi artar.
 • Soruları doğru ve hızlı yanıtlama becerisi gelişir.
 • BİLSEM sınavlarındaki başarısı artar.