Çocukların Merak Duygusu

Çocuğunuzun yaratıcılığını geliştirmesi için onu teşvik ediyor musunuz? Merak duygusu yaratıcılığın başlangıcıdır.
Merak yeni ve bilinmedik şeylerin uyandırdığı bir güdüdür. Bu güdü çocuğu merak ettiği şeyin ne olduğunu bulmaya yönlendirir. İki tür merak vardır.

Bilişsel Merak: Öğrenmeyi körükler.
Duyusal Merak: Yeni heyecanları ve deneyimleri körükler.

Her çocuğun merak ediş şekli farklıdır. Bazı çocuklar dünyanın içindeki gizemi öğrenmek isterken bazıları merak ettiği şeyi dokunarak hissetmek ister.

Blog Article Figure

Çocukların Merak Duygusu Nasıl Geliştirilir?

Çocukların merak duygusuna ket vurulmamalı, aksine bu duyguları körüklenmelidir. Çocuk merak ettikçe araştırmaya, yeni şeyler keşfetmeye, öğrenmeye heveslenir. Böylece öğrendikçe daha çok şeyi merak eder, merak ettikçe daha çok şey öğrenir, daha çok şeyi keşfetmeye çalışır. Keşfetme haz duygusu verir. Haz duygusu da yeniden denemeye, yeniden yapmaya teşvik eder. Merakı engellenmeyen çocuğun yaratıcığı gelişir.

Merak duygusunu öldüren en önemli etken korkudur. Korku yeni şeyler denemeyi, öğrenmeyi engeller. Çocuk korku nedeniyle merak ettiklerini zihinsel ya da somut olarak uygulamaktan kaçınırsa çocuğun yaratıcılığı da körelir.

BİLSEM Gelişim Kulübü’ne Üye Ol

BİLSEMGK, çocukların düşünme ve öğrenme becerilerini geliştirmek amacıyla hazırlanmış; oyun temelli, eğlenceli ve etkileşimli içeriklerden oluşan bir uygulamadır.


BİLSEMGK’da zekâ, hafıza, dikkat, odaklanma, dinleme, okuma ve anlamaya yönelik, farklı sınıf düzeylerine ve performansa göre planlanmış binlerce etkinlik bulunmaktadır.


BİLSEMGK hem çocukların zihinsel gelişimine katkı sağlar hem de onları BİLSEM Sınavlarına hazırlar.


BİLSEMGK’ya bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlarınızdan ulaşabilirsiniz.

HEMEN ÜYE OL