Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Olan Çocukların Okul Hayatı

DEHB olan kişilerin beyinlerinde dikkatlerini etkileyen farklılıklar vardır. Bu bireylerin dikkatleri, diğer insanlardan daha kolay dağılır. Genellikle organize olmakta, bir göreve odaklanmakta ve başladıkları işi bitirmekte zorlanırlar.

DEHB kişilerin davranışlarını da etkiler. Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu tanısına sahip kişiler hareketsiz oturmakta zorlanır. Beklemek veya dinlemek konusunda sorun yaşayabilirler. Bazıları konuşmaları sık sık böler veya çabuk sinirlenirler. Bazıları ise yapacakları bir işi aceleyle yapar. DEHB her insanı farklı şekillerde etkiler.

DEHB’ye sahip insanlar kendilerini bazen yanlış anlaşılmış ve hayal kırıklığına uğramış hissedebilirler. DEHB okulda, evde ve arkadaşlık ilişkilerinde elinden gelenin en iyisini yapmayı zorlaştırabilir. Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğuna (DEHB) sahip bireyler kendilerini toplumdan ayrı tutmak zorunda değildir. Aksine bu konuda mümkün olduğunca çok şey öğrenip yaşamlarını kolaylaştırmanın yollarını edinmelidirler.

DEHB'yi yönetmeyi öğrenmek zaman alır. DEHB'yi yönetmek, ilaç almak veya bir terapistle çalışmak anlamına gelebilir. DEHB olan çoğu kişi her ikisini de yapar.

Blog Article Figure

Çocuğunuza dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) tanısı kondu! Peki, çocuğunuzun okul başarısını artırmak için bu durumu nasıl yöneteceksiniz? Şu önerileri uygulayabilirsiniz:

  • Dikkat dağıtıcı şeyleri sınırlandırmak için çocuğunuzun sınıfta ön sıralarda oturmasını sağlayabilirsiniz.
  • Ödev yaparken telefon, tablet ve televizyon gibi dikkat dağıtıcı unsurları kapatabilirsiniz.
  • Çocuğunuzun DEHB'si hakkında öğretmeniyle konuşabilirsiniz. DEHB'li bazı öğrencilerin sınavlar için ekstra zamana ihtiyacı olabilir. Bazıları işi tamamlamak için daha küçük sınıflara veya sessiz bir yere ihtiyaç duyar. Öğretmeninizden çocuğunuz için doğru olanın yapılmasına yardımcı olmasını isteyebilirsiniz.
  • Çocuğunuzun günlük rutinini planlamasına yardımcı olacak araçlar kullanabilirsiniz. Bir takvim veya bir telefon uygulamasında çocuğunuzun yapılacakları takip etmesini sağlayabilirsiniz. Çocuğunuzdan yapması gereken şeyleri listelemesini isteyebilirsiniz. Bu listedeki maddelere telefonda hatırlatıcılar ekleyebilirsiniz.
  • Çocuğunuzun bol bol egzersiz yapmasını sağlayabilirsiniz. Günlük egzersiz, DEHB olan kişiler için dikkati ve okul performansını artırabilir. Egzersiz yapmak, aynı zamanda olumlu duyguların açığa çıkmasını da sağlayacaktır.
  • Çocuğunuzun aktivite molaları vermesini sağlayabilirsiniz. Çocuğunuz okulda kendini huzursuz hissederse öğretmenlerden kalkıp hareket etmek için kısa molalar isteyebilir. Bu, çocuğunuzun sırasına döndüğünde derse tekrar odaklanmasına yardımcı olabilir.
  • Çocuğunuzun çalışırken veya ödev yaparken sık sık aktivite molaları vermesini sağlayabilirsiniz.
  • Çocuğunuz meditasyon yapmayı öğrenebilir. Farkındalık meditasyonu; dikkati, hafızayı ve odaklanmayı geliştirebilir. Stresi de azaltabilir. Ayrıca farkındalık meditasyonunun öğrenilmesi de basittir. Çocuğunuz her gün pratik yapmak için birkaç dakikasını ayırabilir.
  • Çocuğunuzun sahip olduğu iyi şeylere odaklanmasını sağlayabilirsiniz. DEHB'ye sahip olmak onun bir parçası ve aslında çocuğunuzda DEHB’den çok daha fazlası var. Başkalarının onun hakkında beğendiği şeyleri düşünmesini sağlayabilirsiniz. Belki yaratıcı, kibar ya da komik... Belki spor, müzik, dans veya sanat için bir yeteneği var. Belki teknolojide, bir şeyler inşa etmede veya yemek pişirmede iyidir. Çocuğunuzun zevk aldığı şeylere zaman ayırmasını sağlayabilirsiniz. Çocuğunuz bunları her gün yaparak güçlü yönlerini geliştirebilir.

Seni sen olarak gören insanlarla vakit geçir, kendini de öyle gör…
Unutma herkes değerlidir. Sen de değerlisin.

Blog Article Figure

Peki, Sen Ne Kadar Dikkatlisin?

Dikkat eksikliği zaman zaman herkesin yaşayabileceği bir durumdur. Bu nedenle çocuğunuza bu etiketi yapıştırmadan önce onu çok iyi gözlemlemelisiniz. Her dikkat eksikliği DEHB değildir.

Gündelik hayatta dikkat, sorumlulukların kolayca yerine getirilmesi açısından oldukça önemlidir. Dikkatimizi toplamak, bir şeyleri öğrenmemizi de kolaylaştırır. Dikkatimizi geliştirmek yaşamımızı da geliştirmemizi sağlar.

Dikkat dağınıklığının giderilmesi herkesin yaşamının kalitesini artırması açısından gereklidir. Bir öğrenci dikkatini toplamayı öğrendiğinde anda kalmayı daha iyi başaracaktır. Bu da çocuğun dersi derste öğrenmesini sağlar.

Peki sen ne kadar dikkatlisin? Bunu öğrenmenin tek bir yolu var!
Dikkatinizi ölçmek için hazırladığımız teste ücretsiz olarak hemen katılabilirsiniz.

Dikkat Testine Katıl