Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) Nedir?

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) Nedir? Her hareketli çocuk hiperaktif midir? Peki, hiperaktivitenin tedavisi mümkün müdür?

Hiperaktivite; aşırı hareketlilik, dikkatsizlik ve dürtüsellik ile seyreden nörogelişimsel ve nörodavranışsal bir bozukluktur. Bu rahatsızlık çocukluk döneminden erişkinlik dönemine dek uzanır. Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun aşırı hareketlilik ve dürtüsellik dışında başka belirtileri de vardır. Kişiler arası ilişkilerde sorunlar, düşünmeden hareket etme, gözü karalık gibi davranışlar temel belirtilere eşlik eder.

Blog Article Figure

Bu rahatsızlık, tedavi edilmezse ileriki dönemlerde daha ciddi problemlerin yaşanmasına neden olur.
Eğer çocuğunuzun dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğuna sahip olduğunu düşünüyorsanız onu bir çocuk psikiyatristine götürmeniz gerekmektedir. Teşhis; sahip olduğunuz öykü, çocuğunuzun davranışları ve klinik olarak yapılan muayenelerden sonra konur. Bunun yanı sıra yapılan bazı testler doğrudan tanı konmasını sağlamasa da tanının pekiştirilmesine ve tedavinin yönlendirilmesine yardımcı olur.

Tedavi “psikoeğitim” olarak adlandırılan ve aileye ve çocuğa bu hastalıkla nasıl mücadele edileceğinin öğretildiği bir süreçle başlar. Bu eğitim, hastalıkla başa çıkmayı kolaylaştırır.

BİLSEM Gelişim Kulübü’ne Üye Ol

BİLSEMGK, çocukların düşünme ve öğrenme becerilerini geliştirmek amacıyla hazırlanmış; oyun temelli, eğlenceli ve etkileşimli içeriklerden oluşan bir uygulamadır.

BİLSEMGK’da zekâ, hafıza, dikkat, odaklanma, dinleme, okuma ve anlamaya yönelik, farklı sınıf düzeylerine ve performansa göre planlanmış binlerce etkinlik bulunmaktadır.

BİLSEMGK hem çocukların zihinsel gelişimine katkı sağlar hem de onları BİLSEM Sınavlarına hazırlar.
BİLSEMGK’ya bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlarınızdan ulaşabilirsiniz.

HEMEN ÜYE OL