Üstün Yetenekli Çocuğunuzu Büyütürken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Çocuğunuzun üstün zekâlı olduğunu öğrendiniz. “Üstün zekâlı çocuğumu nasıl yetiştirmeliyim?” ya da “Özel yetenekli bir çocuk için neler yapılabilir?” gibi sorular artık gündeminizde olacaktır.


Bazı ebeveynler, çocukları için yanlış şeyler yapacaklarından veya çocuklarının ihtiyaç duyduğu bilgiyi ve ilgiyi sağlayacak kadar akıllı, yetenekli veya eğitimli olmadıklarından endişelenirler. Ancak gerçekten gereken tek şey biraz anlayış ve yaratıcılıktır.

Blog Article Figure

Üstün Yetenekli Çocukları Yetiştirmek İçin
Genel İlkeler

Bir ebeveyn olarak ilk göreviniz, yetenekli bir çocuğu beslemenin ne demek olduğunu öğrenmek ve onun yeteneklerini en iyi şekilde kullanmasına yardımcı olmaktır.

Özel yetenekli bir çocuğu ilgi alanlarını besleyerek yeni fikir ve deneyimlere maruz bırakmak ona verilecek en güzel hediye olacaktır.

Örneğin çocuğunuzun gezegenlere ilgi duyduğunu fark ederseniz bu konuyla ilgili ona oyuncaklar ve kitaplar alabilirsiniz.

Çocuğunuzu henüz ilgilenmediği diğer konularla da tanıştırabilirsiniz. Örneğin müziğe ilgi göstermemiş olsa bile onu yine de müzikle tanıştırabilirsiniz. Farklı tarzlarda müzikleri ona dinleterek işe başlayabilirsiniz.

Etkileşim İçinde Olmak

Üstün yetenekli çocuğunuzu onunla sohbet ederek ve oyun oynayarak da besleyebilirsiniz. Düşünmeyi ve bir şeyler çözmeyi severler. Onlara soru sormak, onları meşgul etmenin en güzel yoludur. Üstün zekâlı çocukların da hayatlarındaki yetişkinlere soracakları pek çok soru vardır.

Çocuğunuzun sorularını yanıtlama şekliniz, özel yetenekli çocuğunuzun yanıtları nasıl arayacağını ve bulacağını öğrenmesine yardımcı olacak şekilde olmalıdır. Çocuğunuza yaşam boyu öğrenme ve merak duygusu aşılamak, okulda ve sonrasında ona oldukça fayda sağlayacaktır.

Blog Article Figure

Aktiviteler Planlamak


Üstün zekâlı çocuğunuzun ilgi ve yeteneklerini geliştirme fikrine alıştıkça bu amacı göz önünde bulundurarak etkinlikler planlamaya başlayabilirsiniz.

Çoğu durumda çok fazla plan yapmanıza gerek kalmaz. Örneğin ormanda, parkta veya mahallenizde basit bir yürüyüş, bazı ilginç keşiflere ve sohbetlere olanak sağlayabilir.

Üstün yetenekli çocukların çoğu oldukça dikkatlidir ve sizin fark etmediğiniz şeyleri fark edebilir. Aktivitelerde dikkatlerini çeken şeyler, daha çok soru sorma şanslarını da artırabilir.

Programlar Yapmak


Üstün yetenekli bir çocuğu evde bir şeylere teşvik etmek zor olabilir. Kesintisiz entelektüel teşvik istiyor (ve buna ihtiyaç duyuyor) olabilirler. Çocuğunuzu, üstün zekâlı çocuklar için tasarlanmış veya birçok yetenekli çocuğun ilgisini çeken bir programa göndermeyi düşünebilirsiniz.

Çocuğunuz yeterince büyükse yaz kampına veya yatılı kampa gitmesine izin vermek başka bir seçenektir. Çocuğunuz hala tek başına dışarı çıkamayacak kadar küçükse çevrenizde bu tarz programların olup olmadığını araştırabilirsiniz.

Blog Article Figure

Oyun ve Oyuncakları İlgi Alanlarına ve Zekâ Düzeyine
Uygun Seçmek


Bir çocuğun yeteneklerini geliştirmenin yollarından bazıları oyunlar, oyuncaklar ve kitaplardır. Ancak çocuğunuzun ilgi alanlarına ve zekâ düzeyine uygun bir şeyler aramanız gerekir. Üstün yetenekli çocuklar, kendi yaşlarındaki çocuklar için tasarlanmış popüler oyuncaklardan ve kitaplardan sıkılma eğilimindedir. Üstün zekâlı çocuklar için doğru oyuncakları ve kitapları bulmak zor olabilir ancak ne arayacağınızı biliyorsanız işiniz daha kolay olacaktır. Üstün zekâlı çocuklar öğrenmelerine, düşünmelerine ve yaratıcı olmalarına izin veren oyuncaklardan daha fazla keyif alma eğilimindedir. Üstün yetenekli bir çocuğun kitap okuma seviyesi akranlarının bulunduğu yerden birkaç yıl ileride olabilir. Kurgusal hikâyelerden çok popüler bilim kitapları ilgilerini çekebilir.

Ücretsiz Deneme Sınavına Katıl