BİLSEM Sınav Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından, özel yetenekli öğrencileri belirlemek amacıyla düzenlenen Bilim ve Sanat Merkezleri (BİLSEM) öğrenci seçme sınavına dair en çok merak edilen konu BİLSEM sınav sonuçlarının nasıl öğrenileceğidir. Bunun yanı sıra “BİLSEM sınav sonuçları sorgula”, “BİLSEM sınav sorgulama ekranı” gibi aramalarla da sıkça karşılaşılmaktadır. Siz de BİLSEM sınav sonuçlarının nasıl öğrenileceğine dair araştırma yapıyorsanız sınav sonuçlarına dair sizi aydınlatalım. BİLSEM sınav sonuçları, Millî Eğitim Bakanlığının resmî internet sitesinde yayımlanır. Bilim ve Sanat Merkezlerine öğrenci seçimi ise Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından her yıl belirlenen tarihlerdeki BİLSEM sınavlarının sonuçlarına göre yapılır. Bilim ve Sanat Merkezleri 1, 2, 3. sınıf BİLSEM ön değerlendirme uygulaması sonuçlarına göre bireysel değerlendirmeye hak kazanan öğrencilerin giriş belgeleri, kayıtlı oldukları okul müdürlüklerinden alınır

BİLSEM Sınav Sonuçları Nasıl Hesaplanır?

BİLSEM sınavları, BİLSEM ön değerlendirme uygulaması ve bireysel değerlendirme olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilir. BİLSEM ön değerlendirme uygulamasında genel zihinsel yetenek alanı için “Sözel Olmayan Test”, resim yetenek alanı için “Görsel Algı Testi” ve müzik yetenek alanı için “Müzikal Yatkınlık Testi” uygulanmaktadır. Resim, müzik ve genel zihinsel yetenek alanları için baraj puanları o yılki Türkiye ortalamasına uygun olarak ayrı ayrı belirlenir. Ön değerlendirme sonrasında hem sınıf düzeyine hem de yetenek alanlarına göre başarılı olan öğrenciler bireysel değerlendirmeye hak kazanır.

BİLSEM grup tarama uygulamasında puanlar şöyle hesaplanmaktadır:

Grup tarama uygulamasında 1. sınıflara 60, 2 ve 3. sınıflara 70’er soru sorulmuş olup her doğru cevap 10 puan olarak hesaplanmıştır. Geçtiğimiz yıl 4. sınıflar da sınava katılabiliyordu. Ancak bu yıl 1., 2. ve 3. Sınıflar uygulamaya katılabilecekler.

2021-2022 eğitim öğretim yılında bilim ve sanat merkezleri öğrenci tanılama ve yerleştirme sürecinde aday gösterilen 1,2,3 ve 4. sınıf öğrencilerine yönelik ön değerlendirme uygulamaları kapsamında genel zihinsel yetenek alanı için Bildiren Sözel Olmayan Test, resim yetenek alanı için Görsel Algı Testi ve müzik yetenek alanı için Müzikal Yatkınlık Testi 19 Mart-8 Mayıs 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilmişti. Yetenek alanlarına ve sınıf düzeylerine göre bireysel incelemeye hak kazanan öğrenciler için belirlenen taban puanlar aşağıda belirtilmiştir.

Blog Article Figure

Genel zihinsel yetenek alanında yapılan bireysel değerlendirmelerde Türkiye'nin ilk yerli zekâ ölçeği olan Anadolu-Sak Zekâ Ölçeği (ASIS) kullanılmaktadır. Resim ve müzik yetenek alanlarında yapılan bireysel değerlendirmeler ise illerde kurulan komisyonlar tarafından yapılmaktadır.

    2021 – 2022 eğitim-öğretim yılında yapılan bireysel değerlendirmelerde sınıf düzeylerine göre taban puanlar aşağıdaki gibidir:

  • Genel yetenek alanında bireysel değerlendirmede taban puan tüm sınıf düzeyleri için 130
  • Resim yeteneği alanında bireysel değerlendirmede taban puan tüm sınıf düzeyleri için 85.
  • Müzik yeteneği alanında bireysel değerlendirmede taban puan tüm sınıf düzeyleri için 70.
  • BİLSEM sınav sonuçlarını öğrenmek için Millî Eğitim Bakanlığının resmî sitesi olan www.meb.gov.tr‘yi takip edebilir ve öğrencinin T. C. kimlik numarası ile sınav sonuçlarını kontrol edebilirsiniz.

BİLSEM'lere Öğrenci Tanılama Ve Seçme İşlemleri Nasıl Yapılır?

BİLSEM'lere öğrenci tanılama ve seçme işlemleri üç aşamada yapılır. 1, 2, 3. sınıf düzeylerine göre öğrenciler, gözlem formları sınıf öğretmenleri tarafından yetenek alanlarına göre doldurularak aday gösterilir. Aday gösterilen öğrenciler, BİLSEM ön değerlendirme uygulamasına girmeye hak kazanır. Ön değerlendirme aşamasını geçen öğrenciler ise yetenek alanlarına göre (genel zihinsel yetenek, resim, müzik) bireysel değerlendirmeye alınır.

Blog Article Figure

BİLSEM Sınav Sonuçlarına İtiraz Nasıl Yapılır?


BİLSEM sınav sonuçları itirazları için yetkili adres Millî Eğitim Bakanlığının resmî sitesidir. BİLSEM ön değerlendirme uygulamasına dair yapılacak itiraz başvurusu, sonuçların yayımlanmasından itibaren başlayan beş iş günü içinde öğrenci velisi tarafından yapılmalıdır. Resmî adres üzerinden yapılan itiraz süreci itirazın incelenmesi, değerlendirilmesi ve aynı adres üzerinden veliye yapılan bilgilendirme yapılması aşamalarını takip eder.

Ücretsiz Deneme Sınavına Katıl