BİLSEM 1. Sınıf Öğrencileri sınavlara BİLSEMGK ile hazırlanıyor

BİLSEM Gelişim Kulübü’nde 1. sınıf öğrencileri için zekâ, hafıza, dikkat, odaklanma, dinleme, okuma ve anlamaya yönelik, farklı sınıf düzeylerine ve performansa göre hazırlanmış oyunlaştırılarak sunulan etkinlikler bulunur. Öğrenciler, Macera Adası’ndaki yönergeleri takip eder. Bu yönergeler sayesinde yaptıkları etkinlikler ve katıldıkları sınavlarla keyifli bir şekilde bilişsel becerilerini geliştirme fırsatı bulurlar.

bilsem-1-sinif.html

BİLSEM 1. Sınıf Konuları ve Zengin İçerikler

BİLSEMGK’deki tüm materyaller çocukların düşünme ve öğrenme becerilerini geliştirmek amacıyla hazırlanmıştır. 1. sınıf öğrencileri, BİLSEM sınavlarının tüm konularını kapsayan oyun temelli, eğlenceli ve interaktif içerikler (konu anlatımları, çözümlü soru videoları, interaktif etkinlik ve testler, bilişsel oyunlar) ile her an ve her yerde kendilerini geliştirebilir.

1. sınıf BİLSEM konularına ve etkinliklerine BİLSEM Gelişim Kulübü’ne üye olarak ulaşılır. 1.sınıf öğrencileri, her konuyu eğlenceli videolar eşliğinde izleyerek kavrayabilir, çözümlü sorularla yeteneklerini geliştirebilir.1. Sınıf öğrencileri BİLSEM Gelişim Kulübü’ne üye olduktan sonra aşağıdaki konularla ilgili etkinliklere katılarak BİLSEM sınavlarına kolayca hazırlanabilir:

bilsem-1-sinif
Bellek
bilsem-1-sinif.html
İlişkileri Fark Etme
bilsem-1-sinif.html
Mantık Yürütme Kareleri
bilsem-1-sinif.html
Bütün Parçalama
bilsem-1-sinif.html
Şifreleme
bilsem-1-sinif.html
Geometrik Şekillerle Gölgelendirme
bilsem-1-sinif.html
Karelerle Desen
bilsem-1-sinif.html
Birim Küpler ve Geometrik Şekiller
bilsem-1-sinif.html
Dinlediğini Anlama
bilsem-1-sinif.html
Kâğıt Katlama
bilsem-1-sinif.html
Sayı İlişkileri
bilsem-1-sinif.html
Sayı Bulmacaları
bilsem-1-sinif.html
Sayı Dizileri
bilsem-1-sinif.html
Parça Birleştirme

Günlük Pratikler ve Yapay Zekâ

1. sınıf öğrencileri günlük pratiklerle BİLSEM sınavlarına kolayca hazırlanırken zihinsel gelişimlerini de hızlandırırlar. Macera Adası’ndaki canavarları beslemek için günlük pratiklere katılmak gerekir. Öğrenciler oyunlaştırılma yöntemiyle sunulan bu uygulama sayesinde günlük pratiklere katılarak bilişsel yeteneklerini kolayca geliştirebilirler. Öğrenciyi tanıyarak kendini geliştirmesi gereken alanlarda ona rehberlik eden “Yapay Zekâ” ile 1. sınıf öğrencilerinin gelişimi yakından takip edilebilir.

bilsem-1-sinif.html

1. Sınıf BİLSEM Denemeleri

1. sınıf öğrencileri Macera Adası’nı tamamlayabilmek için BİLSEMGK’deki deneme sınavlarına katılırlar. Oyunlaştırma yöntemiyle hazırlanan bu deneme sınavları öğrencilerin BİLSEM sınavlarına eğlenerek hazırlanmalarını sağlar. Deneme sınavları ile Türkiye ortalamaları görülerek başarı oranı artırılabilir. Girilen toplam deneme sayısı ve bu denemelerdeki başarı oranı “Deneme Raporları” ile kolayca takip edilebilir.

bilsem-1-sinif.html

BİLSEM Gelişim Raporu

Üyelik boyunca çözülen toplam soru sayısı, doğru, yanlış ve boş bırakılan soru sayısı “Bilsem Gelişim Raporu” ile görülebilir. Öğrencilerin performanslarındaki gelişim katıldıkları etkinliklerin ve deneme sınavlarının Türkiye ortalamasını kapsayan raporlar ile kolayca takip edilebilir.

bilsem-1-sinif.html

BİLSEM ve BİLSEM Sınavları Hakkında


Bilim ve Sanat Merkezlerinin kısaltması olan BİLSEM, özel yetenekli 1. sınıf öğrencilerinin yeteneklerini ve ilgilerini fark etmelerini sağlayan, bu öğrencilere üstün yetenek gösterdikleri alanlarda okul dışında eğitim veren kurumlardır.

BİLSEM 1. Sınıflar için BİLSEM Sınavı Nasıl Yapılır?


1. sınıf BİLSEM sınavı başvuruları, sınıf öğretmenleri tarafından yapılmaktadır. Sınıf öğretmenleri, öğrencileri resim, müzik ve genel zihinsel yetenek alanlarından birine veya ikisine önerebilirler. Özel yetenekli olduğu düşünülen birinci sınıf öğrencileri için sınav süreci üç aşamadan oluşmaktadır:

 • 1. Aday Gösterme Aşaması
 • 2. Ön Değerlendirme Aşaması
 • 3. Bireysel Değerlendirme Aşaması

BİLSEM sınavı hakkında detaylı bilgiye BİLSEM Sınavı Nedir başlıklı yazımızı okuyarak ulaşabilirsiniz.

BİLSEM 1. Sınıflar Sınava Nasıl Hazırlanabilir?


BİLSEM sınavları özel yetenekli öğrencilerin seçilebilmesi için yapılmaktadır. Zihinsel yetenek alanında önerilen öğrenciler ikinci sınava hazırlanırken zihinsel becerilerini geliştirmek üzere çalışmalıdır. Sınav ezber bilgi içermez.

bilsem-1-sinif.html

1. Sınıf BİLSEM Soruları


BİLSEM zihinsel yetenek alanında önerilen öğrenciler, birinci aşamada başarı sağladıktan sonra ikinci sınava girmeye hak kazanırlar. Burada karşılarına çıkacak 1. sınıf BİLSEM soruları, zorluk derecesine göre farklılık gösterir. 1. sınıf öğrencileri BİLSEM sınavları için BİLSEMGK’ye üye olarak sınavda karşılarına çıkabilecek sorularla kendilerini geliştirebilirler.BİLSEM 1. Sınıflar İçin Sınav Tarihleri


Kayıt, itiraz, değerlendirme süreçlerini kapsayan ayrıntılı BİLSEM takvimine BİLSEM Sınavları başlıklı içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

1. Sınıflar için Neden BİLSEM Gelişim Kulübü’nü Tercih Etmelisiniz?

  BİLSEMGK ile çocuğunuzun;
 • Zekâ gelişimi hızlanır, hafızası güçlenir.
 • Düşünme ve öğrenme becerileri gelişir.
 • Dikkati ve kendine olan güveni artar.
 • Dinlediklerini ve okuduklarını anlaması kolaylaşır.
 • Analiz ve gözlem yeteneği keskinleşir.
 • Sebep-sonuç ilişkisi kurması hızlanır.
 • Problem çözme becerisi artar.
 • Soruları doğru ve hızlı yanıtlama becerisi gelişir.
 • BİLSEM sınavlarındaki başarısı artar.