Birçok veli, çocuklarının eğitimi için araştırmalar yapmakta ve bilgi sahibi olmak istedikleri konulara dair aydınlatıcı cevaplar aramaktadır. BİLSEM sınav soruları için de aynı durum söz konusudur. Öğrencilerin yeteneklerini ölçen ve bu hedef doğrultusunda eğitim veren BİLSEM’in sınav sorularına dair 5 maddeyi sizler için derledik:

 • BİLSEM Sınav Soruları Neyi Ölçer?

  BİLSEM sorularının öğrencileri ölçtüğü temel konu yetenektir. Yetenekli öğrencilerin eğitim görmesini amaçlayan BİLSEM, soru modelinde de aynı amacı güder. BİLSEM sınav soruları yeteneği ölçen sorular olması sebebiyle ezbere dayalı sorulardan oluşmamaktadır. BİLSEM sınavına hazırlanırken hem öğrencinizin stresini hem de kendi endişelerinizi hafifletmek istiyorsanız Millî Eğitim Bakanlığının resmî sitesindeki daha önce çıkmış BİLSEM sınav sorularıyla ön çalışma yapabilirsiniz. Böylece çocuğunuz BİLSEM sınavına hazırlık yapmış olur. Geçmiş dönem sorularına benzer, çıkma ihtimali yüksek olan soru türlerini çözerken sınavda daha rahat etmesine temel hazırlamış olursunuz.

 • BİLSEM Sorularında Süre ve Yanlış-Doğru Var mı?

  BİLSEM sınav soruları hakkında en çok merak edilenlerin başında BİLSEM sınav soruları için belirlenen bir süre olup olmadığı” ve “yanlış cevapların doğru cevapları eleyip elemediği” gelmektedir. Geçtiğimiz BİLSEM sınavlarına bakıldığında sınav sürelerinin 1. sınıflar için 60 soruya 60 dakika, 2 ve 3. sınıflar için 70 soruya 70 dakika olarak belirlendiğini söyleyebiliriz. Her sene yapılan BİLSEM sınavlarında soruların süresinin değişebileceğini de belirtmekte fayda var. Ayrıca BİLSEM sınavında yanlışlar doğruları götürmez. BİLSEM sınavına giren öğrencilerin puanları, doğru cevaplar üzerinden hesaplanır.

  Blog Article Figure
 • BİLSEM Sınav Soruları Tablette Mi Çözülür?

  Yeni çağın gerekliliklerinden olan uzaktan eğitim ve teknoloji tabanlı eğitim, BİLSEM sınav sorularında da uygulanır. Bu kapsamda BİLSEM sınavı da kâğıt üzerinde değil tablet üzerinde yapılır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi BİLSEM sınavı için ön hazırlık yapmak, dijital ortamda öğrenciye pratiklik kazandırmak çocuğun sınavda kendisini daha rahat hissetmesini sağlamaktadır. Genel zihinsel yetenek alanında BİLSEM ön değerlendirme sınavı tablet üzerinde yapılmaktadır. Başarılı olan öğrencilerin yeteneklerini ölçmek ve bireysel yeteneklerini değerlendirmek için ikinci bir sınav gerçekleştirilmektedir.

 • BİLSEM Ön Değerlendirme Soruları Ne Tarz Sorulardır?

  BİLSEM ön değerlendirme aşaması, BİLSEM sınavının ilk aşamasıdır. Genel zihinsel yetenek alanında yapılacak ön değerlendirme sınavının soruları, öğrencilerin sınıf düzeylerine göre farklılık göstermektedir. Tablet bilgisayar üzerinden yapılır. Öğrencilerin ön değerlendirme aşamasındaki başarısı, ikinci aşamada gerçekleştirilen bireysel değerlendirme uygulamalarına katılıp katılamayacağını belirler. Müzik ve resim alanında yapılacak olan ön değerlendirme süreci bu yıl farklılık göstermiştir. Gelişmeleri sınıf öğretmenleri ile irtibat kurarak öğrenebilirsiniz.

  Blog Article Figure
 • BİLSEM Bireysel Değerlendirme Sınav Soruları Ne Tarz Sorulardır?

  BİLSEM ön değerlendirme aşamasını başarıyla geçen öğrenciler bireysel değerlendirme sınavına alınır. Bireysel değerlendirme sınavı, öğrencilerin yetenekli oldukları alana uygun yapılan bireysel bir değerlendirmedir. Bireysel değerlendirme sınavı görsel sanatlar yetenek alanında, genel zihinsel yetenek alanında ve müzik yetenek alanında yapılmaktadır. Bireysel değerlendirme için her üç alanda farklı uygulamalar yapılır. Buna göre genel zihinsel yetenek alanı için yapılan uygulamadaki sorular yoğun dikkat gerektirmektedir. Öğrencinin zekâ geliştirici ve dikkat isteyen oyunlarla pratik yapması, zihinsel yetenek alanında hazırlanmış soruları ve bulmacaları çözmesi genel yetenek sınavına hazırlığı için faydalı olacaktır. Resim alanında bireysel değerlendirme için sınav soruları resim yeteneği üzerine olmaktadır. Buna göre resim alanından sınava girecek öğrencilerin hem gördükleri nesneler üzerine hem de hayali karakter ve kurgulara yönelik üç boyutlu çizim pratikleri faydalı olacaktır. Bireysel değerlendirme müzik alanı sınav soruları ise müzik yeteneğini ölçmeye odaklanır. Sesleri ve ritmi belleğinde tutabilmesine ve müziksel farkındalığına yönelik sorular sorulmaktadır.

  BİLSEM Gelişim Kulübü ile çocuğunuz BİLSEM sınavlarına hazırlanabilir, etkinliklere katılabilir, yeteneklerini keşfedebilir.

Ücretsiz Deneme Sınavına Katıl